En çok hangi dizileri “binge watch” ediyoruz? Netflix’in söylediğine göre korku ilk sırada!

Netflix’in literatüre kazandırdığı “binge watching” meselesi aslında basitçe “bayılana, ya yarın sabah iş var abi saat 03:00 olmuş diyene kadar arka arkaya dizi seyretmek” olarak tercüme edilebilinir. Netflix geçen hafta yayınladığı “izleme trendleri” datasında, ki aslında platfom pek böyle bilgileri paylaşan bir şirket değil, enteresan bazı bilgiler verdi.

Şirketin söylediğine göre 100 farklı program mercek altına alınmış. Ortalama bir kullanıcı bir oturuşta 2 saat 10 dakikasını veriyormuş dizilere, filmlere… Bir dizinin bir sezonu da ortalama 6 günde izleyiciler tarafından iç ediliyormuş. Netflix çatısı altındaki programları ikiye ayırıyor; “savored” (zevki çıkartılan) ve “devoured” (mideye indirilen)…

“Devoured” takımında olan diziler arasında şunlar var: “Sense8,” “Orphan Black,” “The 100,” “The Walking Dead,” “American Horror Story,” “The Fall,” “Orange Is the New Black,” “Nurse Jackie,” “Hemlock Grove,” “Marco Polo,” “Breaking Bad” ve “Grace & Frankie.” Bu diziler tipik bir kullanıcı tarafından 4 günde dibine kadar izleniyormuş, ve bir oturuşta 2,5 saat izleniyormuş.

“savored” takımında ise; “House of Cards,” “Bloodline,” “Peaky Blinders,” “Narcos,” “Daredevil,” “Mad Men,” “BoJack Horseman,” “Love” ve “Unbreakable Kimmy Schmidt.” ver. Bunlarda 6 günde bitirilirken, 1 saat 45 dakikalık oturumlara sahne oluyormuş.

Bu rakamlar için Netflix, Kasım 2015 ile Mayıs 2016 arasında 190 ülkeden gelen dataları analiz etmiş.

netflix-most-binged-shows

Yayınlayan

İkinci Ekran

Televizyonun en iyi arkadaşı hakkında, haberler, trendler, son gelişmeler...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s