Gelsin paralar! Bütçeler TV’den “sosyal”e kayıyor…

Uzun süredir konuşulan bir şey, “insanlar daha az televizyon seyredip daha çok internette geziyor” tabi bu “gezinti” hala televizyonu öldürebilmiş değil. Fakat Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, Vimeo, Youtube derken video içeriklerini çoğaltan ve video uygulamalarını geliştiren sosyal mecralar televizyon kadar kuvvetli video platformları olma yolunda büyük adımlar atmış durumda.

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde televizyon kanalları yaz dizilerinin ne kadar şahane olacağını, sonbaharda gelecek olan büyük bütçeli dizilerin nasıl ortalığı kavuracağını konuşmaya başladı. Biz de oturduğumuz yerde sadece Türkiye’de bu sene yayına büyük umutlarla giren dizilerin nasıl patır patır döküldüğünü dünülüyoruz… Kanalların başında bir çok bela var.

Sosyal medya da bu belaların en büyüğü gibi gözüküyor… Facebook ve Twitter şimdiye kadar sürekli ne kadar muhteşem bir televizyon-yanı platformu olduğundan bahsettiler. Fakat bundan böyle gelişen video alt yapıları ile yancı olmaktansa direkt rakip oalcağa benziyorlar. Nitekim re
klam-verenler, mecranın adına bakmaksızın hedef kitlelerine ne kadar etkili, ne kadar ucuza ve ne kadar sürekli ulaşabileceklerine, ulaştıkları kitlelere nasıl para harcatacaklarına bakarlar. Bu da televizyonu son derece zorda olacağının resmidir. Nitekim bu saydıklarımın hepsi ikinci ekran uygulamalarında son derece etkin şekilde, televizyondan daha güçlü bir şekilde hayata geçiyor. Paraların televizyondan sosyal mecraya geçişi önümüzdeki zamanlarda artarak devam edecek.

Tabi yanlış anlaşılma olmasın, iki gün içinde akın akın sosyal medya ve ikinci ekran uygulamalarına para yağacağını, reklam bütçelerinin tamamen televizyondan çekileceğinden bahsetmiyorum. Amerika’da bu sene, emarketer’a göre, 70,6 milyar dolar televizyon reklamları için harcanacak. Facebook’un önümüzdeki sene öngördüüğü reklam geliri ise 2 milyar dolarcık. Bu akmasa da damlar gelirin, ne kadar kısa sürede seller sular haline geleceğini ise izleyerek göreceğiz sayın seyirciler.

Yayınlayan

İkinci Ekran

Televizyonun en iyi arkadaşı hakkında, haberler, trendler, son gelişmeler...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s