Davacıyım sayın hakim, Game of Thrones yüzünden yalancı olduk!

Forbes.com’un yaptığı bir habere göre, Walking Dead ve Game of Thrones gibi “herkesin seyrettiği” diziler yüzünden hepimiz yalancı olmuşuz. Eşe dosta göz göre göre sallıyormuşuz.

Meğer olaylar şöyle gelişiyormuş, mesela Game of Thrones, Amerika’da Pazar geceleri Türkiye’de Pazartesi geceleri yayınlanıyor. Eh doğal olarak da bir gün sonra tüm arkadaşlarınız “oha Jon n’aptı öyle? Mountain nasıl kafayı otturtu ama!” gibi geçen bölümün goygoyunu yapmak istiyor.

Oldu da bir nedenden bölümü kaçırdınız… GoT kaçırmak için nasıl bir nedeniniz olabilir bilemiyoruz gerçi ama neyse? İşte şimdi durum kritik; herkes GoT konuşuyor sosyal ortamdan dışlanma riski hat safhada… Ne yapacaksınız? A) Abi konuşmayın spoiler veriyorsunuz diyerek insanların keyfini bozacaksınız B) Yalan söyleyip izlemiş numarası yaparak muhabbete katılacaksınız.

Yapılan araştırmaya göre, insanların (Amerika, Kanada, İngiltere ve Meksika’daki insanların en azından) %38’i utanmadan sıkılmadan “seyrettim abi, nefisti” diye yalan söylüyor. Batılı ülkerelerde “FOMO” diye bir hastalık/fobi de palazlanmaya başlamış, açılımı “fear of missing out” (bir şeyleri kaçırmaktan korkmak). İnsanlar bu yüzden, muhabbeti kaçırmamak, en son komikli gif’ten ya haberdar olamazlarsa diye yalan söylüyorlarmış.

RokuStreamingDayInfographic1-1

Halbuki telefonlarına N’oluyo indirseler, “Bölüm Canavarı” okur, en azından sallarken destekli atabilirler. Kimsenin ruhu duymaz… Hatta kimsenin seyretmediği, en son dizilerden vs. de haberdar olup üste bile çıkabilirler.

Bu arada 18 yaşın üstünde “streamer”lar sadece seyretmedikleri dizileri seyretmiş gibi yaparak yalan söylemenin dışında, dizi seyretme uğruna günlük yaşamarından da feragat etmek konusunda gözlerini bile kırpmayacaklarını söymişler.  Mesela, %16’sı duş yapmaktan, %14’ü fış fırçalamaktan, %50’sı bir daha çay içmekten, dizi seyretmek için, vazgeçebilirmiş. Allah ıslah etsin diyor, dizime dönüyorum.

StreamingDayInfographic2

 

Yayınlayan

İkinci Ekran

Televizyonun en iyi arkadaşı hakkında, haberler, trendler, son gelişmeler...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s