Netflix, HBO ve Amazon savaşı altında ezilecek ulusal kanallar

Screen Shot 2016-05-18 at 15.45.58

 

İstediğini istediği zaman, reklamsız seyretmenin tadına varmış yazar diyor ki… Bütün ulusal kanalların farkında olması gereken bir tehlike artık ufukta falan değil yanı başlarında! Belki yarın olmayacak bu evrim, belki yarın ulusal kanallar dizi çekemez ya da çektikleri diziler seyredilmez olmayacak… ama bu önü kesilemez bir evrim. Beğenin ya da beğenmeyin, ayak uyduramazsanız size hayatta başarılar dileyecek olan biz değil seyirciler olacak.

streaming

Çok net bir durum var ortada, ayda 8-9 dolara koskoca bir Netflix dünyası açılıyor önüme, reklam yok ve ulusal kanallardan çok daha iyi programlar seyrediyorum. HBO, Amazon, Hulu derken düyanın dört bir tarafında paralı kanalların gücü her geçen gün artıyor. Artık Game of Thrones’lar, House of Cards’lar, Dare Devil, Silicon Valley ve Orange is the New Black konuşuluyor… Bu işin gidişatı belli, izleyici reklam seyretmek istemiyor dolayısı ile dizileri internetten indiriyor, dizipub ve benzeri sitelerden alt yazılı seyrediyor. Bu sadece yabancı diziler için geçerli sanmayın, yerli dizilerin resmi ya da gayri resmi sitelerden ne kadar çok izlendiğine bakmanız yeterli. Altyazı.com ve Youtube rakamları söylediklerimi doğrulayacaktır.

YIS-640x426

 

Bu gidişatın sonu ne mi olacak? Ben size bir resim çizmeye çalışayım; bir yerli dizinin ağırlıklı olarak reklamsız olan internet mecralarından seyredilmesi demek televizyon kanalının reklam gelirlerini sarsar, kanallar prodüksiyon şirketlerine bölüm başına verilen paralarda indirime gider, prodüksiyon şirketleri de aynı şeyi yönetmen, senarist, oyuncu ve set çalışanlarına yansıtır. Bu özellikle yönetmen ve oyuncular için kabul edilir bir durum olmaz ve ulusal kanallarda yayınlanan diziler “büyük isimlerle” çalışamaz olurlar. Dolayısı ile izleyici, büyük isimleri bulamadığı dizileri seyretmez olurlar… reklam gelirleri bu kısır döngüde daha da düşer.

TV-the-end3

İş bu şekilde, diğer ülkelerde olduğu gibi, cereyan edince “televizyon” eko sistemi yine aynı gelişmiş batı ülkelerinde olduğu gibi evrimleşir. Bunun iki bilemedin üç sonucu olabilir, ya Netflix, HBO gibi yabancı platformlar yerli prodüksiyonlara da girişir. Bkz: İspanya’ya sipariş edilen ilk “yerel” Netflix Original dizi, hem de dizi İspanya’nın normlarına göre kısa olan 50 dk sürecek. Tanıdık bir senaryo mu? Ya da bizim VOD sistemlerimiz gibi hantal olmayacak yeni nesil teknoloji şirketlerinin Netflix muadili şirketler kurması piyasayı silkeler, olaylar gelişir.

TheEndofTelevisionAsWeKnowIt_logo

Anlayacağınız bunlar ulusal kanalların ve tekelleşme yüzünden yerinde sayan, sadece tutmuş dizi ve programları satın alan platformların sayılı günleri olabilir. Nitekim, şu an yerli Netflix seyircisinin en büyük şikayeti olan “Türk Netflix dükkanında yeterli içeriğin olmaması” durumu Netflix’in varolan anlaşmalarının bitmesi ile çözüme ulaşacak. Bu da bahsi geçen hantal platformların elinde avucunda ne varsa buharlaşmasına neden olacak. Artık tutmuş eski dizilerin bile tekrarlarını yayınlayamayacak hale gelecekler. Hayırlısı.

Yayınlayan

İkinci Ekran

Televizyonun en iyi arkadaşı hakkında, haberler, trendler, son gelişmeler...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s